رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پارامترهای مهم در کنترل کیفیت ژئوگرید چیست
#1
تعریف عمومی:
ژئوگرید صفحه ای است دارای ساختار متشکل از رشته ها Ribs  که بصورت عمود بر هم طولی و عرضی یا MD و CMD  یا غیر عمود در نقاطی به نام نقاط اتصالJunction  به طرق مختلف بهم متصل شده اند و چشمه هائی به شکل شبکه Geo Grid  و یا چند ضلعی  Geo Net را بوجود آورده اند.
ژئوگریدها بطور عمومی از طریق ایجاد ؟ قفل شدگی  Inter locking با دانه های خاک، مقاومت کششی و برشی توده خاکی متراکم شده را تا حد زیادی بالا و این توده را در مقابل انواع بارهای فشاری و برشی مقاوم می سازند.
فرآیند تولید رشته های طولی و عرضی و چگونگی اتصال آنها با همدیگر باعث ایجاد انواع ژئوگرید ها
به شرح زیر می شود:
ژئوگریدهای یکپارچه تزریقی:
این نوع ژئوگرید geoparsian  را عمدتا” از پلی اتیلن  PE و پلی پروپیلن   PP تولید می نمایند. به این ترتیب که ورقه هائی  Sheet که تزریق این مواد تولید شده، سپس سوراخهائی در ورقه ایجاد می شود  Punching و سپس سوراخ شده بسته به نوع ژئوگرید و مقدار مقاومت کششی لازم در یک جهت یا در جهت کشیده می شود. Streching
بدین ترتیب ساختار یکپارچه ای از رشته های طولی و عرضی MD و CMD  نقاط اتصال Junction بوجود می آید. این نوع ژئوگرید را ژئوگرید تزریقی یکپارچه Integrateel نیز می نامند.
از جمله خواص منحصر بفرد این نوع ژئوگرید وجود مقاومت در نقاط اتصال به اندازه دیگر اجزای ژئوگرید Junction Strength و همچنین یکپارچگی مواد تشکیل دهنده به  تاثیر پذیری کم در مقابل ضربات ناشی از سنگها و ذرات خاک در حین اجرا Installation Damage می باشد.
 
[عکس: geogrid-price-270x270.jpg]
 
کاربرد ژئوگرید:
این نوع ژئوگرید بصورت تک محوری  Uniaxial  در احداث دیوارهای حائل و بصورت دو محوری Biaxial در تقویت بسترهای ست، افزایش ظرفیت باربری خاک و تقویت روکش بالاست راه آهن کاربرد دارد. مشخصات فنی ژئوگرید با توجه به این که در صنایع مهمی مانند عمران، نفت و گاز و ... کاربرد دارند، در آزمایشگاه های مهمی بررسی می گردد.
 
ژئوگریدهای بافتنی:
این نوع ژئوگرید را از انواع پلیمرهائی که می توان از آنها تولید نخهای دارای مدول کششی بالاHigh Tenasity  نمود، تولید می کنند. به این ترتیب که از درهم تنیدن نخ ها تار و پود ها را بوجود آورده و سپس تار و پودها را بصورت رشته های طول و عرضی درهم می بافند تا شبکه های ژئوگرید بوجود بیاید.
 
از آنجا که نخ های پلیمری در مقابل آسیب های حین اجرا Installation Damage آسیب پذیر هستند، ژئوگرید تولید شده را بسته به نوع کاربرد با مواد پلیمیر یا مواد قیری یا ترکیبی از این دو پوشش Coating  می دهند.
نقاط اتصال Junction ژئوگریدهای بافتنی به اندازه انواع یکپارچه مقاومت ندارد لذا ترجیح بر آن است که از این مصالح در شرایطی که مقاومت تک محوری مدنظر است استفاده شود.
 
کاربردها:
بخاطر امکان استفاده از پلیمرهای خاصی نظیر پلی وینیل الکل PVA و آرامیدAramid که از آن ها نخ هائی با مدول بسیار بالا تولید می کنند و همچنین امکان افزودن تعداد نخهای تشکیل دهنده رشته ها و همینطور تنوع در سیستم درهم تنیدن نخها و تولید رشته، می توان ژئوگریدهای بافتنی با مقاومت کششی بسیار زیاد بیش از ۱۰۰۰
 KN/m  تولید نمود که در کاربردهائی خاص نظیر عبور از بسترهای کارستی که امکان بروز پدیده Sinkhole در آنها وجود دارد، از این ژئوگریدها استفاده نمود.
 
همچنین ژئوگریدهای بافتنی که از الیاف شیشه یا پلی وینیل الکل تولید شده و دارای پوشش قیری یا قیر پلیمری باشند، از جمله بهترین مصالح برای مسلح سازی آسفالت به حساب می آیند.
 
ژئوکمپوزیت ها:
ترکیبات مختلفی از ژئوگریدهای یکپارچه یا بافتنی با انواع ژئوسنتتیکهای دیگر نظیر ژئوتکستایل و ژئومت، منجر به تولید ژئوکمپوزیت هائی می شد که در مسلح سازی خاک و آسفالت بکار میروند. هر چند با توجه به لزوم برقراری اندرکنش بین دانه های خاک یا آسفالت یا چشمه های ژئوگرید، بنظر می رسد بهتر است این ترکیب ها بصورت یکپارچه سازی ژئوگرید یا مصالح دیگر ضرورت نگیرد و هر یک از آنها بطور جداگانه مورد استفاده قرار گیرد.
 
ژئوگرید های تزریقی – جوشی:
جهت تولید این نوع ژئوگرید نوارهائی Strips از طریق تزریق پلیمر ایجاد شده و سپس این نوارها به عنوان تار و پود در نقاط اتصال از طریق گرما بهم متصل می شوند.
هر چند این روش تولید نسبت به روشهای دیگر ساده تر است و هزینه زیادی به همراه ندارد اما بخاطر مقاومت بسیار کم در نقاط اتصال Junction امکان استفاده مطمئن از این نوع ژئوگرید در کاربردهای مهم بررسی های دقیق تری را می طلبد. ژئوگرید در راهسازی نیز به کار برده می شوند.
 
پارامترهای مهم در کنترل کیفیت ژئوگرید:
مقاومت کششی محصول تمام شده
خواص تنش – کرنش، دوام در مقابل آسیب های حین اجراء
مقدار افت مقاومت کششی در طول زمان
مقاومت نقاط اتصال تار و پودها
پاسخ }
سپاس شده توسط:


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  میکرودیتا(Microdata) چیست و تاثیر آن بر رتبه بندی SEO mostafaahadi 0 7 ۲۸-۱۱-۱۳۹۸, ۱۲:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: mostafaahadi
  دانسیته چیست؟ minajafari 0 208 ۰۷-۰۷-۱۳۹۸, ۱۲:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  CTR چیست؟ minajafari 0 201 ۰۶-۰۷-۱۳۹۸, ۰۶:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  cannibalization در سئو چیست؟ minajafari 0 188 ۰۶-۰۷-۱۳۹۸, ۰۶:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  CSS Sprites چیست؟ minajafari 0 257 ۲۴-۰۶-۱۳۹۸, ۱۱:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  نقشه سایت(sitemap)چیست؟ minajafari 0 250 ۲۴-۰۶-۱۳۹۸, ۱۱:۰۱ ق.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  هک رشد (Growth Hacking) چیست؟ minajafari 0 244 ۲۳-۰۶-۱۳۹۸, ۱۱:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟ minajafari 0 257 ۲۳-۰۶-۱۳۹۸, ۱۱:۰۵ ق.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  کاربرد سئو محلی چیست؟ minajafari 0 246 ۲۳-۰۶-۱۳۹۸, ۱۰:۴۲ ق.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  کارت business آنلاین چیست؟ minajafari 0 236 ۲۳-۰۶-۱۳۹۸, ۰۹:۲۹ ق.ظ
آخرین ارسال: minajafari

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان