رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ثبت شرکت تعاونی تولید و توزیع
#1
شرکت های تعاونی در یک تقسیم بندی کلی بر اساس نوع فعالیت به دو دسته تقسیم می شوند : 1) تعاونی های تولید ؛ 2) تعاونی های توزیع .

• اول- تعاونی های تولید 
تعاونی های تولید ، شامل تعاونی هایی است که در امور مربوط به کشاورزی ، دامداری، دامپروری ، پرورش و صید ماهی ، شیلات ، صنعت ، معدن ، عمران شهری و روستایی و عشایری و نظایر این ها فعالیت می نمایند. تعاونی های تولید در کلیه اولویت ها و حمایت های مربوط به تعاونی ها حق تقدم دارند. در تعاونی های تولید ، عضو باید در تعاونی به کار اشتغال داشته باشد. 
• دوم- تعاونی های توزیع 
تعاونی های توزیع ، عبارتند از تعاونی هایی که نیاز مشاغل تولیدی و یا مصرف کنندگان عضو خود را در چهارچوب مصالح عمومی و به منظور کاهش هزینه ها و قیمت ها تامین می نمایند. 
تعاونی های توزیع مربوط به تامین کالا و سایر نیازمندی های روستاییان و عشایر و کارگران و کارمندان از نظر گرفتن سهمیه کالا و حمایت های دولتی و بانکی و سایر حمایت های مربوط به امور تهیه و توزیع اولویت دارند. در تعاونی های توزیع ، احتیاجی نیست که عضو در تعاونی به کار اشتغال داشته باشد. 


ثبت شرکت های تعاونی تولید و توزیع:

مرجع ثبت تعاونی ها در تهران " اداره کل ثبت شرکت ها " و در شهرستان ها " اداره ثبت " واقع در مرکز اصلی تعاونی است. شرکت تعاونی یا در قالب شرکت های سهامی یا مطابق مقررات اساسنامه مصوب تشکیل می گردد. 
در ماده 193 قانون تجارت آمده است : " شرکت تعاونی اعم از تولید یا مصرف ممکن است مطابق اصول شرکت سهامی یا بر طبق مقررات مخصوص که با تراضی شرکاء ترتیب داده شده باشد تشکیل شود" . بنابراین، شرکت تعاونی از حیث شکلی می تواند به صورت شرکت سهامی تشکیل گردد در این صورت باید مقررات شرکت سهامی تا جایی که ماهیت شرکت تعاونی ایجاب می نماید ؛ رعایت شود. 
به طور کلی هر تعاونی وقتی ثبت و تشکیل می شود که حداقل یک سوم سرمایه آن تادیه و در صورتی که به صورت نقدی و جنسی باشد تقویم و تسلیم شده باشد. 
تعداد اعضای مجمع عمومی هفت نفر می باشند که سه نفر به عنوان هیات موسس و یک نفر نماینده در اداره کل تعاون می باشد. هیئت موسس می بایست نسبت به تهیه اساسنامه ، دعوت از افراد واجد شرایط و تشکیل دادن اولین مجمع عمومی عادی برای بررسی و تصویب اساسنامه و انتخاب اولین هیئت مدیره و اولین بازرس یا بازرسان شرکت اقدام نماید. 
سپس این هیات ، پس از طی مراحل فوق باید اساسنامه را با یک طرحی به عنوان طرح توجیهی یا طرح پیشنهادی تهیه کند که مشتمل بر لزوم تاسیس شرکت تعاونی باشد. چنانچه وزارت تعاون ، موافقت خود را با تشکیل تعاونی اعلام نماید مراحل بعدی صورت می گیرد. 


ثبت شرکت
پاسخ }
سپاس شده توسط:


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آشنایی با وظایف شرکت های طراحی سایت azadehsadeghi 0 82 ۱۱-۰۴-۱۳۹۸, ۱۱:۳۵ ق.ظ
آخرین ارسال: azadehsadeghi
  شرکت های مربوط به طراحی سایت minajafari 0 162 ۰۵-۰۳-۱۳۹۸, ۰۴:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه kara sabt 0 180 ۳۰-۰۲-۱۳۹۸, ۰۳:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: kara sabt
  مراحل ثبت شرکت در رباط کریم kara sabt 0 158 ۲۴-۰۲-۱۳۹۸, ۰۴:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: kara sabt
  بهترین گروه ها و شرکت های طراحی وب در ایران minajafari 0 194 ۲۴-۰۲-۱۳۹۸, ۰۲:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  بهترین و بزرگترین شرکت های طراحی سایت در ایران minajafari 0 195 ۲۴-۰۲-۱۳۹۸, ۰۱:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: minajafari
  ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان fekre 0 229 ۲۱-۰۱-۱۳۹۸, ۰۴:۳۷ ب.ظ
آخرین ارسال: fekre
  مزایای ثبت شرکت در هلند fekre 0 224 ۱۷-۰۱-۱۳۹۸, ۱۲:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: fekre
  مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در عمان fekre 0 252 ۲۸-۱۲-۱۳۹۷, ۱۲:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: fekre
  ارائه گزارش های سالانه شرکت ها در طراحی سایت azadehsadeghi 0 272 ۱۹-۱۲-۱۳۹۷, ۰۳:۲۲ ب.ظ
آخرین ارسال: azadehsadeghi

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان