انجمن های گفتگوی ویزیت آنلاین آفتاب
مدل رنگ RGB - نسخه قابل چاپ

+- انجمن های گفتگوی ویزیت آنلاین آفتاب (http://forum.visitk.ir)
+-- انجمن: دسته‌بندی من (http://forum.visitk.ir/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: پیش از چاپ (http://forum.visitk.ir/forumdisplay.php?fid=4)
+---- انجمن: طراحی (http://forum.visitk.ir/forumdisplay.php?fid=7)
+---- موضوع: مدل رنگ RGB (/showthread.php?tid=27)مدل رنگ RGB - admin2 - ۰۷-۰۹-۱۳۹۵

مدل‌های زیادی برای سنجش و توصیف رنگ وجود دارد. مدل رنگ RGB بر این اساس است که همه رنگ‌های قابل رویت با استفاده از رنگ‌های افزودنی اولیه قرمز، سبز و آبی می‌توانند ساخته شوند.
[عکس: rgb-color-mixing-w600.jpg]
این رنگ‌ها از آن جهت افزودنی‌های اولیه نامیده می‌شوند که وقتی به میزان مساوی با هم ترکیب شوند رنگ سفید بدست می‌آید. زمانی که دو یا سه تا از این رنگها در مقادیر متفاوت ترکیب می‌شوند رنگ‌های دیگر

تولید می‌شوند. برای مثال از ترکیب قرمز و آبی در مقادیر مساوی زرد به وجود می‌آید، از سبز و آبی، آبی فیروزه ای (Cryan) و از قرمز و آبی بنفش (Magenta) ساخته می‌شود.

با تغییر مقادیر قرمز، سبز و آبی رنگ‌های جدید دیگری به وجود می‌آیند. علاوه بر این زمانی که یکی از این رنگ‌های افزودنی اولیه وجود نداشته باشد، سیاه ایجاد می‌شود.

رنگ RGB در طراحی گرافیک

مدل RGB در طراحی گرافیک بسیار حائز اهمیت است. از این مدل در نمایشگرهای کامپیوترها نیز استفاده می‌شود. صفحه نمایشگر برای نمایش تصویر و مطالب از رنگ‌های افزودنی استفاده می‌کند. در زمان طراحی

وبسایت و دیگر فعالیت‌هایی که بر روی صفحه ظاهر می‌شوند، مدل RGB استفاده می‌شود.

انواع فضاهای رنگ RGB


[عکس: ColorSpaceCamera-w600.jpg]
در مدل RGB فضاهای رنگ متفاوت وجود دارد که معمولترین آنها SRGB و Adobe RGB هستند. زمانی که بر

روی برنامه نرم افزار گرافیکی مانند فوتوشاپ یا ایلوستریتور (Illustrator) کار می‌کنید امکان انتخاب هریک از این فضاها در منوی تنظیمات وجود دارد.

SRGB بهترین فضا برای طراحی وب است زیرا اکثر نمایشگرها بر اساس این فضا طراحی شده اند. در زمان طراحی پرینت، استفاده از Adobe RGB به واسطه وسعت انتخاب رنگ‌ها (که در فضای SRGB موجود نیست)

مناسب است. همچنین در عکس‌هایی که با دوربین‌های دیجیتالی حرفه ای گرفته می‌شود، استفاده از این مدل توصیه می‌شود زیرا دوربین‌های high end اغلب از فضای Adobe RGB استفاده می‌کنند.